preloader

Tomografia stożkowa metodą CBCT

SCANORA 3D w NZOZ AWO Jastrzębie Zdrój

Tomografia stożkowa CBCT

przykładowe badanie

Od marca 2011 zainstalowany jest nowy aparat rtg Scanora 3D firmy Soredex - to nowe "zjawisko" w radiologii prezentuje 4 wielkości pola obrazowania w całej twarzoczaszki w trójwymiarze. Zobacz klikając na obrazku po lewej. Zdjęcia pantomograficzne również są opracowane cyfrowo.


Pierwsze z nich to tomograf komputerowy bazujący na nowatorskim sposobie uzyskiwania obrazów poprzez wykorzystanie nietypowego, stożkowatego kształtu promienia X oraz niezwykle szybkiego i czułego receptora promieniowania (płaskopanelowy CMOS, 124x124mm, piksel - 200um).

Drugim urządzeniem jest wysokiej jakości cyfrowy aparat do wykonywania zdjęć pantomograficznych (czujnik CCD, wielkość piksela 48um).


Całość tworzy innowacyjny system pozwalający na uzyskiwanie, a następnie przetwarzanie obrazu trójwymiarowego. Urządzenie wykorzystuje wiązkę stożkową promieniowania do otrzymywania obrazów tomograficznych, które jednorazowo obejmuje obszar kilku centymetrów. W technice tomografii komputerowej zmniejszeniu ulega dawka promieniowania (15-20x) dla pacjenta w porównaniu z klasycznymi urządzeniami tomografii komputerowej przy zachowaniu wysokiej jakości uzyskiwanych obrazów. To nowa jakość w stomatologii.


Cztery wielkości pola obrazowania (6x6cm; 7,5x10cm; 7,5x14,5cm; 13x14,5cm) pokrywa pełen zakres badań stomatologii, dzięki nim możliwe jest zarówno uzyskanie wysokiej jakości obrazów trójwymiarowych pojedynczych zębów, jak i obrazów całych łuków zębowych szczęki i żuchwy, aż po obrazowanie twarzoczaszki i stawów skroniowo-żuchwowych.


małe pole średnie pole duże pole pole XL


Badania tym urządzeniem można wykorzystać w endodoncji, chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, implantologii, protetyce i ortodoncji. Wyniki badań mogą zostać także wykorzystane do innowacyjnego sposobu planowania leczenia implantologicznego i chirurgicznego z użyciem trójwymiarowych szablonów chirurgicznych.


Tomografia stożkowa CBCT

w implantologii

Tomografia stożkowa CBCT

w leczeniu zatok

Przejdź do NZOZ AWO Jastrzębie-Zdrój!

© 2017 NZOZ AWO, wykonanie: RORI™: Planetarne strony www