
-
-
-
Kiedy się badać?
Rozpocząć badania należy w wieku 35lat. (Zwłaszcza kobiety, w których rodzinach wystąpiły przypadki raka piersi).
W wieku 40-50 lat powinno się przeprowadzać badania co 2 lata.
Po 50 roku życia badania przeprowadza się co roku.
(Poniżej 35 lat zalecane jest badanie USG zamiast mammografii.) -
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z piersi. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani innych kosmetyków. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny sprawia, że dawka promieniowania podczas badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymanej podczas prześwietlenia zęba. Badania to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się do pasa.
Jeżeli kobieta ma wybór to powinna wykonać badanie w stacjonarnej pracowni mammograficznej, a nie w mammobusie. Stacjonarna pracownia taka jak NZOZ AWO jest dostępna 5 dni w tygodniu przez cały rok, a nie kilka dni w roku jak w mammobusie.
Mammografia jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są analizowane przez specjalistów - lekarzy radiologów z drugim stopniem specjalizacji.
Mammografia pozwala na wczesne rozpoznanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3~0,5cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniach skryningowych (przesiewowych) wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych, wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym stadium rozwoju. Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.
Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniem hispatologicznym. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu profilaktyki.
Najlepszym czasem na wykonanie badanie jest kilka dni po miesiączce, gdyż w tym okresie piersi kobiety są mniej napięte.
Przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża, gdyż promieniowanie może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku .