preloader

Mammografia w NZOZ AWO Usługi Radiologiczne - Jastrzębie-Zdrój

mammografia nzoz awo zory
Mammografia w NZOZ AWO Usługi Radiologiczne - Jastrzębie-Zdrój
 • Refundacja NFZ

  Wykonujemy badania refundowane przez NFZ dla grupy wiekowej 50-69 lat bez skierowań co dwa lata.

   

  Dla grupy kobiet zwiększonego ryzyka badania wykonujemy co rok.

 • Badania odpłatne

  Wykonujemy również badania odpłatnie w cenie 85 zł.
  W cenie badania zawiera się:
  - wywiad z pacjentem,
  - badanie palpacyjne,
  - wykonanie 4 zdjęć - każda pierś w dwóch projekcjach oraz opis badania.

 • Kiedy się badać?

  Rozpocząć badania należy w wieku 35lat. (Zwłaszcza kobiety, w których rodzinach wystąpiły przypadki raka piersi).

  W wieku 40-50 lat powinno się przeprowadzać badania co 2 lata.

  Po 50 roku życia badania przeprowadza się co roku.
  (Poniżej 35 lat zalecane jest badanie USG zamiast mammografii.)

 • Grupowo

  Dla szpitali, firm, fundacji, NZOZ'ów istnieje możliwość negocjacji ceny badania przy większej liczbie pacjentów.

   

  Zapraszamy!

Co to jest mammografia?

Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi, polegająca na wykonaniu dwóch ekspozycji dla każdej z piersi. Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani innych kosmetyków. Nowoczesny sprzęt diagnostyczny sprawia, że dawka promieniowania podczas badania jest bardzo niewielka i zbliżona do dawki otrzymanej podczas prześwietlenia zęba. Badania to nie wymaga żadnego dodatkowego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, by łatwo można było rozebrać się do pasa.


Jeżeli kobieta ma wybór to powinna wykonać badanie w stacjonarnej pracowni mammograficznej, a nie w mammobusie. Stacjonarna pracownia taka jak NZOZ AWO jest dostępna 5 dni w tygodniu przez cały rok, a nie kilka dni w roku jak w mammobusie.


Dlaczego warto się badać?

Mammografia jest jedną z najskuteczniejszych metod wykrywania zmian w piersiach. W trakcie badania każda z piersi umieszczana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry (ucisk trwa zaledwie kilka sekund), co pozwala uzyskać po dwa obrazy dla każdego sutka. Powstałe w ten sposób obrazy są analizowane przez specjalistów - lekarzy radiologów z drugim stopniem specjalizacji.


W przypadku raka piersi czułość mammografii jest oceniana na 80-95 procent.


Mammografia pozwala na wczesne rozpoznanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,3~0,5cm i zmian tzw. bezobjawowych. Oznacza to, że w badaniach skryningowych (przesiewowych) wykrywane są guzki, a także inne zmiany i nieprawidłowości w piersiach w bardzo wczesnym etapie, kiedy jeszcze nie można tych zmian wykryć w procesie samobadania czy podczas badań palpacyjnych, wykonywanych przez lekarza. Zastosowanie mammografii w procesie diagnozowania nowotworów piersi jest bardzo cenne i zwiększa szanse wyleczenia choroby wykrytej we wczesnym stadium rozwoju. Nawet jeśli badanie wykryje zmianę o charakterze guza nie musi to oznaczać raka. Spośród wszystkich guzków wykrywanych w piersiach, niewielki procent okazuje się nowotworem złośliwym.


Jak mogę sobie pomóc?

Kobiety z nieprawidłowym wynikiem mammografii kierowane są na diagnostykę uzupełniającą: USG piersi i/lub biopsję cienkoigłową i/lub biopsję gruboigłową z badaniem hispatologicznym. Badania te są wykonywane w ramach tego samego programu profilaktyki.


Najlepszym czasem na wykonanie badanie jest kilka dni po miesiączce, gdyż w tym okresie piersi kobiety są mniej napięte.

Przeciwwskazaniem do wykonania mammografii jest ciąża, gdyż promieniowanie może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku .

Umów się na wizytę lub zobacz jak do nas trafić

© 2017 NZOZ AWO, wykonanie: RORI™: Planetarne strony www